Sai Kung Arcadia Managed Complex SKA752
Sai Kung
Property ID
SKA752
Post ID
65600
22/05/2026
|
| Gross Area | 2300 Sq Ft |
| Saleable Area | 1885 Sq Ft |
| Garden Area | 800 sq. ft (In-Deed Garden) |
Sai Kung Arcadia Managed Complex SKA752
| Main Type | Village House |
| Additional Type | 管理式半獨立別墅 / 屋 |
| Garden | 800 sq.ft (In-Deed Garden) |
| Balcony/ Terrace | 2 |
| View | Sea View |
| Living Rooms | 1 |
| Dining Rooms | 1 |
| Kitchens | 1 |
| Ensuite Bedrooms | 1 |
| Regular Bedrooms | 2 |
| Guest Bathrooms | 1 |
| Family Bathrooms | 2 |
| Developer | Popular Holding Ltd |
| Maids Rooms | 1 |
| Garages | 2 |
| Internet | Internet/ Broadband |
| Gas | LP Gas |
| 24-hour Security | Available |
| Gate | Security Gate |
| Swimming Pool | Communal Facility |
| Pre-School | Woodland Sai Kung Pre-School Hong Kong Academy (HKA) Wu Kai Sha Kindergarden (ESF) Nord Anglia International Pre-School (Sai Kung) |
| Primary School | Hong Kong Academy (HKA) |
| Secondary School | Hong Kong Academy (HKA) Cheng Chek Chee Secondary School |
| University | The Hong Kong University of Science and Technology |
| Sale | $68M |
| Lease | $98K |
Property ID : SSB323
|
|
|
|
|
| 2600 Sq Ft | 2145 Sq Ft | 3 | 2 |
| Lease | $57K |
Property ID : CWB3145
|
|
|
|
|
| 2400 Sq Ft | 1966 Sq Ft | 3 | 2 |
| Sale | $30.5M |
| Lease | $68K |
Property ID : SKA478
|
|
|
|
|
| 2638 Sq Ft | 1691 Sq Ft | 4 | 3 |