Sai Kung Fei Ngo Shan The Terrace FNS551
Clear Water Bay
Property ID
FNS551
Post ID
196915
24/05/2026
|
| Gross Area | 1375 Sq Ft |
| Saleable Area | 1147 Sq Ft |
| Garden Area | 171 sq. ft |
Sai Kung Fei Ngo Shan The Terrace FNS551
| Main Type | Low Rise Apartment |
| Additional Type | Managed Apartment |
| Garden | 171 sq.ft |
| View | Open View |
| Living Rooms | 1 |
| Dining Rooms | 1 |
| Kitchens | Open Kitchen |
| Ensuite Bedrooms | 1 |
| Regular Bedrooms | 3 |
| Guest Bathrooms | 1 |
| Family Bathrooms | 2 |
| Car Park | 2 |
| Building Age | 1986 |
| Maids Rooms | 1 |
| Internet | Available |
| Gas | LP Gas |
| 24-hour Security | Available |
| Gate | Security Gate |
| Pre-School | Sunshine House International Pre-school Hong Kong Abacus International Kindergarten (ESF) Good Hope Primary School Cum Kindergarten Shrewsbury International School |
| Primary School | Clear Water Bay Primary School (ESF) Good Hope Primary School Cum Kindergarten (Primary Section) Shrewsbury International School |
| Secondary School | Good Hope School Hong Kong Adventist College Cheng Chek Chee Secondary School |
| University | The Hong Kong University of Science and Technology |
| Lease | $80K |
Property ID : CWB2811
|
|
|
|
|
| - | 1691 Sq Ft | 3 | 2 |
| Sale | $35M |
| Lease | $70K |
Property ID : SSB558
|
|
|
|
|
| 2400 Sq Ft | 1960 Sq Ft | 4 | 2 |
| Sale | $15.8M |
| Lease | $48K |
Property ID : FNS587
|
|
|
|
|
| 1368 Sq Ft | 1182 Sq Ft | 3 | 1 |