Clearwater_Bay Private_Gate & Pool Village_House SPC2188
Clear Water Bay
Property ID
SPC2188
Post ID
64838
02/05/2026
|
| Gross Area | 2100 Sq Ft |
| Saleable Area | 2100 Sq Ft |
| Garden Area | 4650 sq. ft (In-Deed Garden) |
| Roof Top Area | 700 sq. ft |
Clearwater_Bay Private_Gate & Pool Village_House SPC2188
| Main Type | Village House |
| Additional Type | Detached Village House |
| Garden | 4650 sq.ft (In-Deed Garden) |
| Roof Top Area | 700 sq.ft |
| Balcony/ Terrace | 2 |
| View | Mountain View |
| Living Rooms | 1 |
| Dining Rooms | 1 |
| Kitchens | 1 |
| Ensuite Bedrooms | 4 |
| Regular Bedrooms | 1 |
| Guest Bathrooms | 1 |
| Family Bathrooms | 2 |
| Roof Top | 1 |
| Car Park | 5-6 |
| Store Rooms | 1 |
| Maids Rooms | 1 |
| Internet | Available |
| Gas | LP Gas |
| Gate | Private Gate |
| Private Pool | Available |
| Pre-School | Sunshine House International Pre-school Hong Kong Abacus International Kindergarten (ESF) Shrewsbury International School |
| Primary School | Clear Water Bay Primary School (ESF) Shrewsbury International School |
| Secondary School | Hong Kong Adventist College Cheng Chek Chee Secondary School Creative Secondary School |
| University | The Hong Kong University of Science and Technology |
| Sale | $34M |
| Lease | $60K |
Property ID : SPS197
|
|
|
|
|
| 1630 Sq Ft | 1630 Sq Ft | 3 | 2 |
| Sale | $27M |
| Lease | $60K |
Property ID : SPS2682
|
|
|
|
|
| 2100 Sq Ft | 2100 Sq Ft | 3 | 2 |
| Sale | $21M |
| Lease | $60K |
Property ID : SPC670
|
|
|
|
|
| 2100 Sq Ft | 2100 Sq Ft | 5 | 2 |