Clearwater Bay Private Pool House CWB317
Clear Water Bay
Property ID
CWB317
Post ID
65850
13/05/2026
|
| Gross Area | 2600 Sq Ft |
| Saleable Area | 2196 Sq Ft |
| Garden Area | 400 sq. ft |
Clearwater Bay Private Pool House CWB317
Clearwater Bay Private Pool House CWB317
| Main Type | Villa |
| Additional Type | Managed Villa / House |
| Garden | 400 sq.ft |
| View | Sea / Mountain View |
| Living Rooms | 1 |
| Dining Rooms | 1 |
| Kitchens | Open Kitchen |
| Ensuite Bedrooms | 2 |
| Regular Bedrooms | 2 |
| Guest Bathrooms | 1 |
| Family Bathrooms | 3 |
| Roof Top | 1 |
| Car Park | 2 |
| Building Age | 1981 |
| Developer | Capital Property Co Ltd |
| Maids Rooms | 1 |
| Internet | Internet/ Broadband |
| Gas | LP Gas |
| Gate | Security Gate |
| Pre-School | Sunshine House International Pre-school Hong Kong Woodland Sai Kung Pre-School Abacus International Kindergarten (ESF) Good Hope Primary School Cum Kindergarten Nord Anglia International Pre-School (Sai Kung) Shrewsbury International School |
| Primary School | Clear Water Bay Primary School (ESF) Good Hope Primary School Cum Kindergarten (Primary Section) Shrewsbury International School |
| Secondary School | Good Hope School Hong Kong Adventist College Cheng Chek Chee Secondary School Creative Secondary School |
| University | The Hong Kong University of Science and Technology |
Property ID : SPS3334
Contact us for pricing| Sale | $18M |
| Lease | $45K |
Property ID : SPS1077
|
|
|
|
|
| 2100 Sq Ft | 2100 Sq Ft | 4 | 2 |
| Sale | $8M |
| Lease | $25K |
Property ID : SKA2239
|
|
|
|
|
| 700 Sq Ft | 700 Sq Ft | 2 |
| Sale | $65M |
| Lease | $100K |
Property ID : SKA2431
|
|
|
|
|
| 4633 Sq Ft | 2901 Sq Ft | 4 | 3 |