Silverstrand Sea_View Private Pool SSB1133
Clear Water Bay
Property ID
SSB1133
Post ID
65344
01/05/2026
|
| Gross Area | 2200 Sq Ft |
| Saleable Area | 1962 Sq Ft |
| Garden Area | 1133 sq. ft (In-Deed Garden) |
Silverstrand Sea_View Private Pool SSB1133
| Main Type | Villa |
| Additional Type | Managed Villa / House |
| Garden | 1133 sq.ft (In-Deed Garden) |
| Balcony/ Terrace | 1 |
| View | Sea View |
| Living Rooms | 1 |
| Dining Rooms | 1 |
| Kitchens | Open Kitchen |
| Ensuite Bedrooms | 1 |
| Regular Bedrooms | 3 |
| Guest Bathrooms | 1 |
| Family Bathrooms | 2 |
| Building Age | 1977 |
| Developer | Great Eagle Holdings Ltd |
| Maids Rooms | 1 |
| Garages | 2 |
| Internet | Internet/ Broadband |
| Gas | LP Gas |
| 24-hour Security | Available |
| Gate | Security Gate |
| Private Pool | Available |
| Supermarket | Fusion Supermarket |
| Public Bus Station | Available |
| Public Mini Bus Station | Available |
| Pre-School | Sunshine House International Pre-school Hong Kong Woodland Sai Kung Pre-School Abacus International Kindergarten (ESF) Good Hope Primary School Cum Kindergarten Shrewsbury International School |
| Primary School | Clear Water Bay Primary School (ESF) Good Hope Primary School Cum Kindergarten (Primary Section) Shrewsbury International School |
| Secondary School | Good Hope School Hong Kong Adventist College Cheng Chek Chee Secondary School Creative Secondary School |
| University | The Hong Kong University of Science and Technology |
| Sale | $28M |
| Lease | $78K |
Property ID : SPS1411
|
|
|
|
|
| 2100 Sq Ft | 2100 Sq Ft | 4 | 3 |
| Sale | $42M |
| Lease | $80K |
Property ID : MRC1205
|
|
|
|
|
| 2391 Sq Ft | 1918 Sq Ft | 4 | 4 |
| Sale | $50M |
| Lease | $68K |
Property ID : SSB827
|
|
|
|
|
| 2505 Sq Ft | 1902 Sq Ft | 4 | 2 |