Clearwater Bay Hillview Court Apartment CWB3295
Clear Water Bay
Property ID
CWB3295
Post ID
270493
30/04/2026
|
| Gross Area | 1351 Sq Ft |
| Saleable Area | 1199 Sq Ft |
Clearwater Bay Hillview Court Apartment CWB3295
| Main Type | Low Rise Apartment |
| Additional Type | Managed Low Rise Apartment |
| View | Open View |
| Living Rooms | 1 |
| Dining Rooms | 1 |
| Kitchens | 1 |
| Ensuite Bedrooms | 1 |
| Regular Bedrooms | 2 |
| Family Bathrooms | 2 |
| Car Park | 1 |
| Building Age | 1999 |
| Developer | Sun Hung Kai Properties Limited |
| Maids Rooms | 1 |
| Internet | Internet/ Broadband |
| Gas | Town Gas |
| 24-hour Security | Available |
| Gate | Security Gate |
| Club House | Available |
| Play Room | Club House Facility |
| Swimming Pool | Club House Facility |
| Gym Room | Club House Facility |
| Pre-School | Sunshine House International Pre-school Hong Kong Woodland Sai Kung Pre-School Abacus International Kindergarten (ESF) Hong Kong Academy (HKA) |
| Secondary School | Good Hope School Hong Kong Adventist College Cheng Chek Chee Secondary School Creative Secondary School |
| University | The Hong Kong University of Science and Technology |
Property ID : MRC3327
Contact us for pricing| Sale | $4.68M |
| Lease | $17K |
Property ID : SPC3100
|
|
|
|
|
| 468 Sq Ft | 468 Sq Ft | 2 |
| Lease | $38K |
Property ID : SPC2834
|
|
|
|
|
| 1400 Sq Ft | 1400 Sq Ft | 3 | 3 |
| Sale | $16.8M |
| Lease | $42K |
Property ID : SKA1354
|
|
|
|
|
| 1840 Sq Ft | 1212 Sq Ft | 3 | 2 |