Clearwater Bay Duplex Village House SPC2148
Clear Water Bay
Property ID
SPC2148
Post ID
65720
13/05/2026
|
| Gross Area | 1400 Sq Ft |
| Saleable Area | 1400 Sq Ft |
| Garden Area | 400 sq. ft |
Clearwater Bay Duplex Village House SPC2148
| Main Type | Village House |
| Additional Type | Lower Duplex Village House |
| Garden | 400 sq.ft |
| Balcony/ Terrace | 2 |
| View | Open View |
| Living Rooms | 1 |
| Dining Rooms | 1 |
| Ensuite Bedrooms | 1 |
| Regular Bedrooms | 2 |
| Family Bathrooms | 2 |
| Roof Top | 1 |
| Car Park | 2 |
| Maids Rooms | 1 |
| Internet | Available |
| Gas | LP Gas |
| Gate | Private Gate |
| Public Bus Station | Available |
| Public Mini Bus Station | Available |
| Pre-School | Sunshine House International Pre-school Hong Kong Abacus International Kindergarten (ESF) Shrewsbury International School |
| Primary School | Clear Water Bay Primary School (ESF) Shrewsbury International School |
| Secondary School | Hong Kong Adventist College Cheng Chek Chee Secondary School Creative Secondary School |
| University | The Hong Kong University of Science and Technology |
Property ID : SPS3334
Contact us for pricing| Sale | $12.8M |
| Lease | $33K |
Property ID : SSB2715
|
|
|
|
|
| 850 Sq Ft | 681 Sq Ft | 3 | 1 |
| Sale | $6.5M |
| Lease | $15K |
Property ID : SPS3062
|
|
|
|
|
| 700 Sq Ft | 700 Sq Ft | 2 |
| Sale | $16.8M |
| Lease | $42K |
Property ID : SKA1354
|
|
|
|
|
| 1840 Sq Ft | 1212 Sq Ft | 3 | 2 |