Silverstrand Royal Castle Waterfront House SSB3314
Clear Water Bay
Property ID
SSB3314
Post ID
274814
02/05/2026
|
| Gross Area | 3558 Sq Ft |
| Saleable Area | 2162 Sq Ft |
| Garden Area | 1800 sq. ft |
Silverstrand Royal Castle Waterfront House SSB3314
| Main Type | Villa |
| Additional Type | Managed Detached House |
| Garden | 1800 sq.ft |
| View | Waterfront View |
| Living Rooms | 1 |
| Dining Rooms | 1 |
| Kitchens | 1 |
| Ensuite Bedrooms | 4 |
| Function Rooms | 1 |
| Guest Bathrooms | 1 |
| Family Bathrooms | 4 |
| Roof Top | 1 |
| Car Park | 2 |
| Building Age | 2000 |
| Maids Rooms | 1 |
| Internet | Internet/ Broadband |
| Gas | LP Gas |
| 24-hour Security | Available |
| Gate | Security Gate Private Gate |
| Private Pool | Available |
| Swimming Pool | Communal Facility |
| Gym Room | Communal Facility |
| Pre-School | Sunshine House International Pre-school Hong Kong Woodland Sai Kung Pre-School Abacus International Kindergarten (ESF) Good Hope Primary School Cum Kindergarten Shrewsbury International School |
| Primary School | Clear Water Bay Primary School (ESF) Good Hope Primary School Cum Kindergarten (Primary Section) Shrewsbury International School |
| Secondary School | Good Hope School Hong Kong Adventist College Cheng Chek Chee Secondary School Creative Secondary School |
| University | The Hong Kong University of Science and Technology |
| Sale | $50M |
| Lease | $68K |
Property ID : SSB827
|
|
|
|
|
| 2505 Sq Ft | 1902 Sq Ft | 4 | 2 |
| Sale | $78M |
| Lease | $180K |
Property ID : SKA591
|
|
|
|
|
| 5368 Sq Ft | 3352 Sq Ft | 3 | 1 |
| Sale | $65M |
| Lease | $100K |
Property ID : SKA2431
|
|
|
|
|
| 4633 Sq Ft | 2901 Sq Ft | 4 | 3 |