Silverstrand Managed Sea View Luxury SSB958
Clear Water Bay
Property ID
SSB958
Post ID
64753
30/04/2026
|
| Gross Area | 2300 Sq Ft |
| Saleable Area | 1886 Sq Ft |
| Garden Area | 600 sq. ft (In-Deed Garden) |
Silverstrand Managed Sea View Luxury SSB958
| Main Type | Villa |
| Additional Type | Managed Villa / House |
| Garden | 600 sq.ft (In-Deed Garden) |
| Balcony/ Terrace | 1 |
| View | Sea View |
| Living Rooms | 1 |
| Dining Rooms | 1 |
| Kitchens | Open Kitchen |
| Ensuite Bedrooms | 1 |
| Regular Bedrooms | 2 |
| Guest Bathrooms | 1 |
| Family Bathrooms | 2 |
| Roof Top | 1 |
| Car Park | 2 |
| Building Age | 1977 |
| Maids Rooms | 1 |
| Internet | Available |
| Gas | LP Gas |
| 24-hour Security | Available |
| Gate | Security Gate |
| Pre-School | Sunshine House International Pre-school Hong Kong Abacus International Kindergarten (ESF) Shrewsbury International School |
| Primary School | Clear Water Bay Primary School (ESF) Shrewsbury International School |
| Secondary School | Hong Kong Adventist College Cheng Chek Chee Secondary School Creative Secondary School |
| University | The Hong Kong University of Science and Technology |
Property ID : MRC3327
Contact us for pricing| Sale | $55M |
| Lease | $80K |
Property ID : SKA851
|
|
|
|
|
| 3748 Sq Ft | 2371 Sq Ft | 3 | 4 |
| Sale | $27M |
| Lease | $70K |
Property ID : CWB1130
|
|
|
|
|
| 2808 Sq Ft | 1473 Sq Ft | 4 | 2 |
| Sale | $55M |
| Lease | $86.8K |
Property ID : SSB1133
|
|
|
|
|
| 2200 Sq Ft | 1962 Sq Ft | 4 | 2 |