Silverstrand Low Rise open View Apartment SSB2876
Clear Water Bay
Property ID
SSB2876
Post ID
200973
22/05/2026
|
| Gross Area | 1400 Sq Ft |
| Saleable Area | 1242 Sq Ft |
Silverstrand Low Rise open View Apartment SSB614
| Main Type | Low Rise Apartment |
| Additional Type | Managed Low Rise Apartment |
| View | Open View |
| Living Rooms | 1 |
| Dining Rooms | 1 |
| Kitchens | 1 |
| Ensuite Bedrooms | 1 |
| Regular Bedrooms | 2 |
| Family Bathrooms | 2 |
| Roof Top | 1 |
| Car Park | 1 |
| Building Age | 1974 |
| Maids Rooms | 1 |
| Internet | Available |
| Gas | LP Gas |
| Gate | Security Gate |
| Pre-School | Sunshine House International Pre-school Hong Kong Woodland Sai Kung Pre-School Abacus International Kindergarten (ESF) Good Hope Primary School Cum Kindergarten Nord Anglia International Pre-School (Sai Kung) Shrewsbury International School |
| Primary School | Clear Water Bay Primary School (ESF) Good Hope Primary School Cum Kindergarten (Primary Section) Shrewsbury International School |
| Secondary School | Good Hope School Hong Kong Adventist College Cheng Chek Chee Secondary School Creative Secondary School |
| University | The Hong Kong University of Science and Technology |
| Lease | $23K |
Property ID : MRC2358
|
|
|
|
|
| 734 Sq Ft | 597 Sq Ft | 2 |
| Sale | $21.8M |
| Lease | $45K |
Property ID : SPS1656
|
|
|
|
|
| 2280 Sq Ft | 2280 Sq Ft | 4 | 2 |
| Sale | $13.5M |
| Lease | $39.8K |
Property ID : CWB2106
|
|
|
|
|
| 1292 Sq Ft | 1147 Sq Ft | 3 | 1 |