Sai Kung Greenery View Village House SPS419
Sai Kung
Property ID
SPS419
Post ID
276536
22/05/2026
|
| Gross Area | 2100 Sq Ft |
| Saleable Area | 2100 Sq Ft |
| Garden Area | 1000 sq. ft |
| Roof Top Area | 700 sq. ft |
Facebook Link : Click Me
| Main Type | Village House |
| Additional Type | Detached Village House |
| Garden | 1000 sq.ft |
| Roof Top Area | 700 sq.ft |
| Balcony/ Terrace | 2 |
| View | Mountain View |
| Living Rooms | 1 |
| Dining Rooms | 1 |
| Kitchens | Open Kitchen |
| Ensuite Bedrooms | 1 |
| Regular Bedrooms | 2 |
| Family Bathrooms | 2 |
| Roof Top | 0 |
| Maids Rooms | 1 |
| Internet | Available |
| Gas | LP Gas |
| Private Pool | Available |
| Pre-School | Wu Kai Sha Kindergarden (ESF) Nord Anglia International Pre-School (Sai Kung) |
| Primary School | Hong Kong Academy (HKA) |
| Secondary School | Hong Kong Academy (HKA) |
| University | The Hong Kong University of Science and Technology |
| Sale | $26.5M |
| Lease | $48K |
Property ID : CWB2806
|
|
|
|
|
| 1625 Sq Ft | 1405 Sq Ft | 3 | 2 |
| Sale | $35M |
| Lease | $68K |
Property ID : CWB2871
|
|
|
|
|
| - | 1837 Sq Ft | 4 | 2 |
| Sale | $30.5M |
| Lease | $68K |
Property ID : SKA478
|
|
|
|
|
| 2638 Sq Ft | 1691 Sq Ft | 4 | 3 |