Clearwater Bay Managed Sea View Pool Village House SPC2942
Clear Water Bay
Property ID
SPC2942
Post ID
207116
01/04/2026
|
| Gross Area | 2100 Sq Ft |
| Saleable Area | 2100 Sq Ft |
| Garden Area | 600 sq. ft |
Clearwater Bay Managed Sea View Pool Village House SPC2942
Facebook Link : Connect us For more
| Main Type | Village House |
| Additional Type | Managed Detached Village House |
| Garden | 600 sq.ft |
| Balcony/ Terrace | 2 |
| View | Sea / Mountain View |
| Living Rooms | 1 |
| Dining Rooms | 1 |
| Kitchens | Open Kitchen |
| Ensuite Bedrooms | 4 |
| Guest Bathrooms | 1 |
| Family Bathrooms | 4 |
| Car Park | 2 |
| Building Age | 1988 |
| Internet | Internet/ Broadband |
| Gas | LP Gas |
| Gate | Security Gate |
| Swimming Pool | Communal Facility |
| Tennis Court | Communal Facility |
| Chinese Sea Food Restaurants | Available |
| Public Mini Bus Station | Available |
| Pre-School | Sunshine House International Pre-school Hong Kong Abacus International Kindergarten (ESF) Shrewsbury International School |
| Primary School | Clear Water Bay Primary School (ESF) Shrewsbury International School |
| Secondary School | Hong Kong Adventist College Cheng Chek Chee Secondary School Creative Secondary School |
| University | The Hong Kong University of Science and Technology |
Property ID : SPC3322
Contact us for pricing| Sale | $24M |
| Lease | $52K |
Property ID : SPS1460
|
|
|
|
|
| 2100 Sq Ft | 2100 Sq Ft | 4 | 3 |
| Sale | $55M |
| Lease | $98K |
Property ID : SSB1133
|
|
|
|
|
| 2200 Sq Ft | 1962 Sq Ft | 4 | 2 |
| Sale | $23.8M |
| Lease | $68K |
Property ID : SPS1816
|
|
|
|
|
| 2100 Sq Ft | 2100 Sq Ft | 4 | 2 |