Sai Kung Clearwater Bay Villa Monticello CWB2819
Clear Water Bay
Property ID
CWB2819
Post ID
192560
22/05/2026
|
| Gross Area | 4422 Sq Ft |
| Saleable Area | 1278 Sq Ft |
Sai Kung Clearwater Bay Villa Monticello CWB2819
| Main Type | Villa |
| Additional Type | Managed Villa / House |
| View | Sea / Mountain View |
| Living Rooms | 1 |
| Dining Rooms | 1 |
| Kitchens | 1 |
| Ensuite Bedrooms | 4 |
| Guest Bathrooms | 1 |
| Family Bathrooms | 4 |
| Roof Top | 1 |
| Car Park | 2 |
| Building Age | 2005 |
| Developer | Far East Consortrium International Ltd |
| Maids Rooms | 1 |
| Internet | Available |
| Gas | LP Gas |
| 24-hour Security | Available |
| Gate | Security Gate |
| Club House | Available |
| Swimming Pool | Communal Facility |
| Gym Room | Communal Facility |
| Pre-School | Sunshine House International Pre-school Hong Kong Woodland Sai Kung Pre-School Abacus International Kindergarten (ESF) |
| Primary School | Clear Water Bay Primary School (ESF) Good Hope Primary School Cum Kindergarten (Primary Section) |
| Secondary School | Good Hope School Hong Kong Adventist College Cheng Chek Chee Secondary School |
| University | The Hong Kong University of Science and Technology |
Property ID : MRC2573
Contact us for pricing| Sale | $35M |
| Lease | $85K |
Property ID : SKA2377
|
|
|
|
|
| 1549 Sq Ft | 1549 Sq Ft | 3 | 3 |
| Lease | $32K |
Property ID : SPC337
|
|
|
|
|
| 1050 Sq Ft | 1050 Sq Ft | 3 | 2 |
| Lease | $80K |
Property ID : SPC2127
|
|
|
|
|
| 2100 Sq Ft | 2100 Sq Ft | 5 | 2 |