Silverstrand Sea View With Big Garden SSB827
Clear Water Bay
Property ID
SSB827
Post ID
65592
02/05/2026
|
| Gross Area | 2505 Sq Ft |
| Saleable Area | 1902 Sq Ft |
| Garden Area | 1576 sq. ft (In-Deed Garden) |
Silverstrand Sea View With Big Garden SSB827
| Main Type | Villa |
| Additional Type | Managed Villa / House |
| Garden | 1576 sq.ft (In-Deed Garden) |
| Balcony/ Terrace | 1 |
| View | Sea View |
| Living Rooms | 1 |
| Dining Rooms | 1 |
| Kitchens | 1 |
| Ensuite Bedrooms | 1 |
| Regular Bedrooms | 3 |
| Guest Bathrooms | 1 |
| Family Bathrooms | 2 |
| Building Age | 1988 |
| Developer | Sino Land Co Ltd |
| Store Rooms | 1 |
| Maids Rooms | 1 |
| Garages | 3 |
| Internet | Internet/ Broadband |
| Gas | LP Gas |
| 24-hour Security | Available |
| Gate | Security Gate |
| Swimming Pool | Communal Facility |
| Supermarket | Fusion Supermarket |
| Public Bus Station | Available |
| Public Mini Bus Station | Available |
| Pre-School | Sunshine House International Pre-school Hong Kong Woodland Sai Kung Pre-School Abacus International Kindergarten (ESF) Hong Kong Academy (HKA) Good Hope Primary School Cum Kindergarten Shrewsbury International School |
| Primary School | Clear Water Bay Primary School (ESF) Good Hope Primary School Cum Kindergarten (Primary Section) Shrewsbury International School |
| Secondary School | Good Hope School Hong Kong Adventist College Cheng Chek Chee Secondary School Creative Secondary School |
| University | The Hong Kong University of Science and Technology |
| Sale | $34.8M |
| Lease | $70K |
Property ID : MRC3291
|
|
|
|
|
| 1907 Sq Ft | 1371 Sq Ft | 4 | 2 |
| Sale | $85M |
| Lease | $85K |
Property ID : CWB2209
|
|
|
|
|
| 2636 Sq Ft | 2119 Sq Ft | 4 | 2 |
| Sale | $35M |
| Lease | $75K |
Property ID : SPC2188
|
|
|
|
|
| 2100 Sq Ft | 2100 Sq Ft | 5 | 5 |