Clearwater Bay garden Village House SPC1743
Clear Water Bay
Property ID
SPC1743
Post ID
65393
06/12/2019
|
| Gross Area | 2100 Sq Ft |
| Saleable Area | 2100 Sq Ft |
| Garden Area | 800 sq. ft |
| Property Status | Sold Out |
Brand new semi-detached house with 1000 s.f. indeed garden, nice western open plan kitchen, 1 en-suite + 2 bedrooms, 1 study room, separate maid’s room + shower, open greenery.
| Main Type | Village House |
| Additional Type | Semi-detached Village House |
| Garden | 800 sq.ft |
| Balcony/ Terrace | 2 |
| View | Mountain View |
| Living Rooms | 1 |
| Dining Rooms | 1 |
| Kitchens | Open Kitchen |
| Ensuite Bedrooms | 1 |
| Regular Bedrooms | 4 |
| Guest Bathrooms | 1 |
| Family Bathrooms | 2 |
| Roof Top | 1 |
| Maids Rooms | 1 |
| Garages | 2 |
| Internet | Available |
| Gas | LP Gas |
| Pre-School | Sunshine House International Pre-school Hong Kong Abacus International Kindergarten (ESF) |
| Primary School | Clear Water Bay Primary School (ESF) |
| Secondary School | Hong Kong Adventist College Cheng Chek Chee Secondary School Creative Secondary School |
| University | The Hong Kong University of Science and Technology |
Property ID : SPS3334
Contact us for pricing| Sale | $25M |
| Lease | $65K |
Property ID : SPC1997
|
|
|
|
|
| 1750 Sq Ft | 1750 Sq Ft | 4 | 5 |
| Sale | $13.5M |
| Lease | $39.8K |
Property ID : CWB2106
|
|
|
|
|
| 1292 Sq Ft | 1147 Sq Ft | 3 | 1 |
| Sale | $35M |
| Lease | $70K |
Property ID : SSB558
|
|
|
|
|
| 2400 Sq Ft | 1960 Sq Ft | 4 | 2 |