Silverstrand Sea View House SSB558
Clear Water Bay
Property ID
SSB558
Post ID
64847
01/05/2026
|
| Gross Area | 2400 Sq Ft |
| Saleable Area | 1960 Sq Ft |
| Garden Area | 1527 sq. ft (In-Deed Garden) |
Silverstrand Sea View House SSB558
| Main Type | Villa |
| Additional Type | 管理式半獨立別墅 / 屋 |
| Garden | 1527 sq.ft (In-Deed Garden) |
| View | Sea View |
| Living Rooms | 1 |
| Dining Rooms | 1 |
| Kitchens | Open Kitchen |
| Ensuite Bedrooms | 1 |
| Regular Bedrooms | 3 |
| Function Rooms | 1 |
| Guest Bathrooms | 1 |
| Family Bathrooms | 2 |
| Roof Top | 1 |
| Car Park | 2 |
| Building Age | 1982 |
| Maids Rooms | 1 |
| Internet | Internet/ Broadband |
| Gas | LP Gas |
| 24-hour Security | Available |
| Gate | Security Gate |
| Pre-School | Sunshine House International Pre-school Hong Kong Abacus International Kindergarten (ESF) Shrewsbury International School |
| Primary School | Clear Water Bay Primary School (ESF) Shrewsbury International School |
| Secondary School | Hong Kong Adventist College Cheng Chek Chee Secondary School Creative Secondary School |
| University | The Hong Kong University of Science and Technology |
| Sale | $24M |
| Lease | $52K |
Property ID : SPS1460
|
|
|
|
|
| 2100 Sq Ft | 2100 Sq Ft | 4 | 3 |
| Sale | $29.98M |
| Lease | $68K |
Property ID : SKA3165
|
|
|
|
|
| 2068 Sq Ft | 1588 Sq Ft | 4 | 2 |
| Sale | $38M |
| Lease | $65K |
Property ID : SSB0041
|
|
|
|
|
| 2291 Sq Ft | 1780 Sq Ft | 3 | 2 |